Oσκαρ 2018: Οι υποψηφιότητες

Ανακοινώθηκαν οι υποψηφιότητες για την 90η Τελετή Απονομής των Βραβείων Οσκαρ. Διαβάστε τη λίστα και δείτε αναλυτικά τις εκπλήξεις, τις ανατροπές, τα ρεκόρ και τις μεγάλες παραβλέψεις της Ακαδημίας...


H Αμερικανική Ακαδημία Κινηματογράφου, Τεχνών κι Επιστημών ανακοίνωσε τις πολυαναμενόμενες οσκαρικές υποψηφιότητες για φέτος. Η 90η τελετή απονομής των βραβείων Οσκαρ θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή (ξημερώματα Δευτέρας για εμάς) 4 Mαρτίου 2018 με παρουσιαστεί τον Τζίμι Κίμελ. 

Ο Τζον Μπέιλι, Πρόεδρος της Ακαδημίας, δήλωσε στην εισαγωγή του ότι είναι πολύ περήφανος για την κινηματογραφική σοδειά της χρονιάς – "ταινίες που δεν είχαν μόνο ψυχαγωγική αξίας απλώς για τους θεατές, αλλά μάς προκάλεσαν". 

Πάμε να δούμε αναλυτικά τις επιλογές των ψηφοφόρων της Ακαδημίας: ποιες ταινίες πήραν προβάδισμα, ποιες επιλογές ήταν αναμενόμενες, ποιες ήταν οι εκπλήξεις και τι ρεκόρ σημειώθηκαν. 



Οι υποψηφιότητες σε νούμερα 

H "Μορφή του Νερού" του Γκιγιέρμο Ντελ Τόρο ήταν ο μεγάλος νικητής, κερδίζοντας συνολικά 13 οσκαρικές υποψηφιότητες (ανάμεσα στις οποίες και στις πεντάδες Καλύτερης Ταινίας, Σκηνοθεσίας, Φωτογραφίας, Μοντάζ, Σεναρίου, Α' Γυναικείου για τη Σάλι Χόκινς, Β' Γυναικείου για την Οκτάβια Σπένσερ και Β' Αντρικού για τον Ρίτσαρντ Τζένκινς). 

Ακολούθησε η (μέχρι στιγμής υποτιμημένη στα βραβεία) "Δουνκέρκη" του Κρίστοφερ Νόλαν με 8 υποψηφιότητες (Καλύτερης Ταινίας, Σκηνοθεσίας, Φωτογραφίας, Μοντάζ, Μουσικής, Ηχητικού μοντάζ και Μιξάζ).

7 υποψηφιότητες συγκέντρωσε ένα από τα μεγάλα φαβορί της βραδιάς, οι "Τρεις Πινακίδες Εξω από το Εμπινγκ στο Μιζούρι" του Μάρτιν ΜακΝτόνα - χάνοντας στην κατηγορία σκηνοθεσίας, αλλά διακδικώντας βραβεία στις πεντάδες Καλύτερης Ταινίας, Πρωτότυπου Σεναρίου, Μουσικής, Μοντάζ, Α' Γυναικείου (για την επικρατέστερη Φράνσις ΜακΝτόρμαντ) και με διπλή συμμετοχή στην κατηγορία Β' Ανδρικού (και ο πιθανός νικητής Σαμ Ρόκγουελ, αλλά κι ο Γούντι Χάρελσον είναι παρόντες στην πεντάδα).

Με 6 υποψηφιότητες κατεβαίνουν τα "Αόρατη Κλωστή" του Πολ Τόμας Αντερσον (Καλύτερης Ταινίας, Σκηνοθεσίας, Α' Ανδρικού για τον Ντάνιελ Ντέι Λιούις, Β' Γυναικείου για τη Λέσλι Μάνβιλ, Μουσικής για τον Τζόνι Γκρίνγουντ των Radiohead και Ενδυματολογίας) και "Η Πιο Σκοτεινή Ωρα" (με επικρατέστερη φυσικά αυτή του Γκάρι Ολντμαν στο Α' Ανδρικό ρόλο).

Τo "Lady Βird" της Γκρέτα Γκέργουιγκ διεκδικεί Οσκαρ σε 5 κατηγορίες (αλλά σε αρκετά σημαντικές, θα τα δούμε αναλυτικά πιο κάτω), ισοφαρίζοντας το "Blade Runner 2049" του Ντενί Βιλνέβ που δηλώνει την παρουσία του σε 5 πεντάδες επίσης (με σημαντικότερη συμμετοχή αυτή στη διεύθυνση φωτογραφίας για τον Ρότζερ Ντίκινς).

Τέλος, με 4 υποψηφιότητες κατεβαίνουν στην οσκαρική κούρσα τα "Να Με Φωνάζεις Με Το Ονομά Σου", "Mudbound" και "Star Wars: Οι Τελευταίοι Jedi", με 3 τα "Εγώ, η Τόνια", "Βaby Driver" και "Τρέξε!", ενώ το "The Post: Απαγορευμένα Μυστικά" του Στίβεν Σπίλμπεργκ κατέληξε μόνο με δύο υποψηφιότητες – όσες, για να φανταστείτε, και τα "Πεντάμορφη και το Τέρας" και "Βικτώρια & Αμπντούλ". 

Aναλυτικά oι υποψηφιότητες των 90ών Οσκαρ σε όλες τις κατηγορίες:



Καλύτερη Ταινία 

H Μορφή του Νερού 
Οι Τρεις Πινακίδες Εξω από το Εμπινγκ, στο Μιζούρι 
Lady Bird 
Τρέξε! 
Δουνκέρκη 
Να Με Φωνάζεις Με το Ονομά Σου 
The Post: Απαγορευμένα Μυστικά 
H Πιο Σκοτεινή Ωρα 
Αόρατη Κλωστή



Σκηνοθεσία

Γκιγιέρμο Ντελ Τόρο για τo H Μορφή του Νερού 
Γκρέτα Γκέργουιγκ για το Lady Bird 
Τζόρνταν Πιλ για το Τρέξε! 
Πόλ Τόμας Αντερσον για την Αόρατη Κλωστή 
Κρίστοφερ Νόλαν για τη Δουνκέρκη



Α Ανδρικός Ρόλος

Γκάρι Ολντμαν για το H Πιο Σκοτεινή Ωρα 
Ντάνιελ Ντέι Λιούις για την Αόρατη Κλωστή 
Τίμοθι Σαλαμέ για το Να Με Φωνάζεις Με το Ονομά Σου 
Ντάνιελ Καλούγια για το Τρέξε! 
Ντένζελ Γουάσινγκτον για το Roman J. Israel, Esq.



Α Γυναικείος Ρόλος 

Φράνσις ΜακΝτόρμαντ για το Οι Τρεις Πινακίδες Εξω από το Εμπινγκ, στο Μιζούρι 
Μάργκο Ρόμπι για το Εγώ, η Τόνια 
Μέριλ Στριπ για το The Post: Απαγορευμένα Μυστικά 
Σίρσα Ρόναν για το Lady Bird 
Σάλι Χόκινς για το H Μορφή του Νερού



Β Ανδρικός Ρόλος

Σαμ Ρόκγουελ για το Οι Τρεις Πινακίδες Εξω από το Εμπινγκ, στο Μιζούρι 
Γουίλεμ Νταφόε για το The Florida Project 
Γούντι Χάρελσον για το Οι Τρεις Πινακίδες Εξω από το Εμπινγκ, στο Μιζούρι 
Ρίτσαρντ Τζένκινς για το H Μορφή του Νερού 
Κρίστοφερ Πλάμερ για το Ολα τα Λεφτά του Κόσμου



Β Γυναικείος Ρόλος

Αλισον Τζάνεϊ για το Εγώ, η Τόνια 
Λόρι Μέτκαλφ για το Lady Bird 
Οκτάβια Σπένσερ για το H Μορφή του Νερού 
Μέρι Τζ. Μπλάιτζ για το Mudbound 
Λέσλι Μάνβιλ για την Αόρατη Κλωστή



Καλύτερη ταινία Κινουμένων Σχεδίων

Τhe Boss Baby 
The Breadwinner 
Coco 
Φερδινάνδος 
Loving Vincent



Μικρού μήκους ταινία Κινουμένων σχεδίων

Lou 
Dear Basketball 
Revolting Rhymes 
Negative Space 
Garden Party



Διασκευασμένο Σενάριο

Τζέιμς Αϊβορι για το Να Με Φωνάζεις Με το Ονομά Σου 
Ααρον Σόρκιν για το Molly's Game 
Σκοτ Νιουστάντερ και Μάικλ Χ. Γουέμπερ για το The Disaster Artist 
Ντι Ρις και Βέρτζιλ Γουίλιαμς για το Mudbound 
Σκοτ Φρανκ, Τζέιμς Μάνγκολντ, Μάικλ Γκριν για το Logan



Πρωτότυπο Σενάριο

Μάρτιν ΜακΝτόνα για το Οι Τρεις Πινακίδες Εξω από το Εμπινγκ, στο Μιζούρι 
Γκρέτα Γκέργουιγκ για το Lady Bird 
Τζόρνταν Πιλ για το Τρέξε! 
Γκιγιέρμο Ντελ Τόρο και Βανέσα Τέιλορ για το H Μορφή του Νερού 
Εμιλι Β. Νόρτον και Κουμάιλ Ναντζιάνι για το Ερωτας Μετ' Εμποδίων



Διεύθυνση Φωτογραφίας

Ρότζερ Ντίκινς για το Blade Runner 2049 
Χόιτε βαν Χόιτεμα για τη Δουνκέρκη 
Νταν Λόστσεν για το H Μορφή του Νερού 
Μπρούνο Ντελμπονέλ για το H Πιο Σκοτεινή Ωρα 
Ρέιτσελ Μόρισον για το Mudbound



Καλύτερο Ντοκιμαντέρ

Abacus: Small Enough to Jail 
Faces Places 
Icarus 
Last Men in Aleppo 
Strong Island



Ντοκιμαντέρ μικρού μήκους

Heroin(e) 
Edith+Eddie 
Knife Skills (Thomas Lennon) 
Traffic Stop 
Heaven Is a Traffic Jam on the 405



Μικρού μήκους ταινία

The Eleven O'Clock 
The Silent Child 
My Nephew Emmett 
DeKalb Elementary 
Watu Wote: All of Us



Καλύτερη Ξενόγλωσση Ταινία

Μια Φανταστική Γυναίκα του Σεμπάστιαν Λέλιο (Χιλή) 
The Insult του Ζιάντ Ντουεϊρί (Λίβανος) 
Χωρίς Αγάπη του Αντρέι Ζβιάγκιντσεφ (Ρωσία) 
Η Ψυχή και το Σώμα της Ιλντικο Ενιέντι (Ουγγαρία) 
Το Τετράγωνο του Ρούμπεν Εστλουντ (Σουηδία)



Μοντάζ

Δουνκέρκη 
H Μορφή του Νερού 
Εγώ, η Τόνια 
Οι Τρεις Πινακίδες Εξω από το Εμπινγκ, στο Μιζούρι 
Baby Driver



Ηχητικό Μοντάζ

H Μορφή του Νερού 
Δουνκέρκη 
Blade Runner 2049 
Star Wars: Οι Τελευταίοι Jedi 
Baby Driver



Μίξη Ηχου 

H Μορφή του Νερού 
Δουνκέρκη 
Blade Runner 2049 
Star Wars: Οι Τελευταίοι Jedi 
Baby Driver



Καλλιτεχνική Διεύθυνση

H Μορφή του Νερού 
Δουνκέρκη 
Η Πεντάμορφη και το Τέρας 
Blade Runner 2049 
H Πιο Σκοτεινή Ωρα



Μουσική

Οι Τρεις Πινακίδες Εξω από το Εμπινγκ, στο Μιζούρι 
Δουνκέρκη 
H Μορφή του Νερού 
Αόρατη Κλωστή 
Star Wars: Οι Τελευταίοι Jedi



Τραγούδι

Remember Me από το Coco 
This is Me από το The Greatest Showman 
Mighty River από το Mudbound 
Stand up for Something από το Marshall 
The Mystery of Love από το Να Με Φωνάζεις Με το Ονομά Σου



Μακιγιάζ και κομμώσεις

Βικτώρια & Αμπντούλ 
H Πιο Σκοτεινή Ωρα 
Θαύμα



Κοστούμια

"Αόρατη Κλωστή" 
Η Πεντάμορφη και το Τέρας 
H Πιο Σκοτεινή Ωρα 
Βικτώρια & Αμπντούλ 
H Μορφή του Νερού



Ειδικά Εφέ

Blade Runner 2049 
Φύλακες του Γαλαξία 2 
Ο Πλανήτης των Πιθήκων: Η Σύγκρουση 
Star Wars: Οι Τελευταίοι Jedi 
Κονγκ: Η Νήσος του Κρανίου

H 90ή Απονομή των Βραβείων Οσκαρ θα γίνει στο Dolby Theater του Χόλιγουντ στις 4 Μαρτίου με οικοδεσπότη τον Τζίμι Κίμελ. Στην Ελλάδα θα μεταδοθεί ζωντανά και αποκλειστικά από την COSMOTE TV.



Πηγή: flix.gr